Świątek szuka powodów szokującej porażki w półfinale Igrzysk Olimpijskich

Swiatek Finds Reasons Behind Shocking Olympics Semifinal Defeat

Iga Świątek uważa, że jej regularnie niezawodny strzał z bekhendu mocno zawiódł podczas półfinałowej porażki na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Świątek, niepokonana na Stade Roland Garros od 2021 roku, w serii obejmującej 25 wygranych meczów z rzędu, przegrała z Qinwen Zheng z Chin. Wynik ten wywołał szok w olimpijskim turnieju tenisowym.

Nieczęsto zdarza się, że Świątek, zdobywczyni czterech z ostatnich pięciu tytułów French Open, kończy mecz na złej nawierzchni na swojej ulubionej nawierzchni. Ale tak się stało, a relacja z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu określiła monumentalne zamieszanie jako “trzęsienie ziemi” na Roland Garros.

Świątek od samego początku była powolna w blokach. W pierwszym secie, który trwał 40 minut, trzykrotnie straciła swój serwis, ponieważ Zheng kontrolowała przebieg meczu od linii bazowej

.

Chinka wcześniej rozciągnęła Świątek do trzech setów podczas ich pierwszego w historii bezpośredniego spotkania na French Open 2022. Każda czująca istota była pewna, że dominacja Zheng to tylko przelotna chmura i że Świątek po raz kolejny wygra mecz w trzech setach.

I to założenie prawie się sprawdziło, ponieważ Polak wyszedł na boisko z pełnym zapałem po przerwie w toalecie na rozpoczęcie drugiego seta. Wyszła na prowadzenie 4:0 i w świecie Świątek wszystko było dobrze.

Zheng miał jednak inne pomysły i wykorzystał moxie i siłę ognia, które tak dobrze sprawdziły się w pierwszym secie, aby odwrócić losy seta. Z tego ogromnego deficytu Zheng przegrała tylko jednego z kolejnych ośmiu gemów i zwyciężyła w dwóch setach.

W rozmowie z Eurosportem Polska po meczu Świątek była bardzo wzruszona i pod koniec wywiadu uroniła łzy. Stwierdziła, że jej bekhend nie był skuteczny w ciągu dnia, co miało ogromny wpływ na jej grę.

23-latek, który jest pierwszym polskim zawodnikiem, mężczyzną lub kobietą, który dotarł do półfinału

Świątek częściowo obwiniała program awaryjny związany z codzienną grą jako główny powód jej niezdolności do dostosowania się i pracy nad subtelnymi aspektami swojej gry, i powiedziała, że Zheng była dobrze przygotowana, aby lepiej sobie z tym poradzić.

“Nie mieliśmy czasu, aby to dostosować i nad tym popracować. Wiem, że to nie jest usprawiedliwienie, ale starałem się to poprawić w trakcie meczu. Dzisiaj to w ogóle nie działało. Wykorzystała to, aby wygrać grę”.

Porażka w półfinale to dla Świątek nie koniec świata. Wciąż może finiszować na podium. Numer 1 na świecie zagra w piątek ze Słowaczką Anną Karoliną Schmiedovą w meczu o brązowy medal.