Świątek przeżywa strach, Osaka płacze

Swiatek survives scare, Osaka weeps

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek przetrwała we wtorek chwiejność w pierwszej rundzie US Open, gdy dwukrotna mistrzyni Naomi Osaka ze łzami w oczach powróciła na Flushing Meadows.

Mistrzyni US Open z 2022 roku Świątek pokonała 104. w rankingu Kamillę Rachimową, ale dopiero po tym, jak w drugim secie musiała bronić trzech punktów setowych. Mistrzyni French Open Świątek, goniąca za drugim tytułem w Nowym Jorku, aby dodać do swoich czterech triumfów w Paryżu, pokonała rosyjską szczęśliwą przegraną Rachimovą 6:4, 7:6 (8/6), przedłużając swój najlepszy w sezonie rekord do 54 wygranych meczów.

Osaka, która opuściła ubiegłoroczny turniej po urodzeniu córki Shai, zaskoczyła rozstawioną z numerem 10 Jelenę Ostapenko. Była nr 1 na świecie Osaka, obecnie zajmująca 88. miejsce w rankingu, wygrała 6:3, 6:2, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Top 10 od czterech lat.

Japonka zanotowała dziewięć asów w 19 winnerach i popełniła tylko pięć niewymuszonych błędów przy 21 przeciwniczce. Caroline Wozniacki, tenisistka Osaki, która 10 lat temu zajęła drugie miejsce za Sereną Williams, potrzebowała zaledwie 53 minut, aby pokonać Japonkę Nao Hibino 6:0, 6:1.

Rozstawiona z numerem czwartym Elena Rybakina, mistrzyni Wimbledonu z 2023 roku, cieszyła się ze zwycięstwa 6-1, 7-6 (7/1) nad 194. w rankingu australijską kwalifikantką Destanee Aiavą.